alimentatie sanatoasa
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

coacazul negru

2 posters

Go down

coacazul negru Empty coacazul negru

Post  BEN ARD Sat Feb 20, 2010 2:14 pm

Anticii considerau coacaza neagra un fruct care favorizeaza longevitatea. Acest interes era justificat, deoarece coacaza neagra este bogata în vitamine si minerale si are, prin urmare, proprietati terapeutice.
Coacazele negre dezintoxica în profunzime. Nu trebuie sa va temeti sa consumati un castronel (sau mai mult) cu coacaze negre dimineata, pe stomacul gol, apoi în timpul zilei, în mai multe reprize. Cura de coacaze negre este de folos persoanelor care sufera de artrita, de reumatism, de guta.
Coacazele negre faciliteaza digestia, stimuleaza functionarea ficatului, a pancreasului, a splinei si a rinichilor. Elibereaza organismul de deseuri si toxine si contribuie la scaderea acidului uric si a colesterolului.
Persoanele suferind de oligurie vor apela la coacazele negre, pentru ca aceste fructe au virtuti diuretice recunoscute.
Astringent, acest fruct este util în egala masura în diaree si dizenterii.
Sunteti obosit, surmenat? Aveti încredere în coacazele negre, bogate în vitamina C.
Vitamina C pe care o contin are o particularitate ce merita a fi mentionata: rezista la caldura si la oxidare (cercetari efectuate de Beauquesne si Fournier). Se pot deci pregati, în perspectiva iernii, delicioase dulceturi remineralizante de coacaze neagre.
în cazul dermatozelor si eczemelor, ajutorul coacazelor negre ca medicament adjuvant este pretios.
In sfârsit, cura cu aceste fructe este recomandata persoanelor hipertensive, pletorice, limfatice si femeilor care sufera de tulburari ale circulatiei datorate menopauzei.
Ca toate sucurile de fructe si legume, cel de coacaze negre permite efectuarea unei cure usor asimilabile, dupa ce pulpa fructului este îndepartata. Dar, amintiti-va ca, eliminând pulpa unui fruct, va lipsiti nu numai de anumite efecte benefice datorate fibrelor vegetale, ci si de alte elemente cu actiune binefacatoare, care se pierd prin stoarcere. Acestea fiind spuse, cura cu suc ramâne un mijloc excelent pentru a trata numeroase probleme de sanatate. In planul care ne preocupa, vom retine ca sucul de coacaze negre are o actiune detoxifianta si produce o ameliorare vizibila a starii bolnavilor de artrita, guta, reumatism si este eficient în diaree si dizenterii, tonifica ficatul, pancreasul, splina si rinichii.

Am consumat cu totii, macar o data, crema de coacaze negre. Dar cine îi cunoaste calitatile? Ea stimuleaza apetitul si usureaza digestia, lata cel mai bun mod de a o prepara: puneti într-o sticla (sau într-un borcan de sticla), alternativ, un strat de fructe si un strat de zahar. Se continua astfel pâna la umplerea vasului. Se închide ermetic. Se lasa la macerat patru luni. Se agita o data pe zi. Se strecoara. Pentru a obtine un litru de crema de coacaze neagre trebuie pregatite sase sticle cu fructe si zahar.
Frunzele de coacaz negru sunt bogate în vitamina C si contin o substanta care mareste rezistenta organismului la diverse afectiuni datorate anotimpului rece.
Eficienta lor se dovedeste remarcabila mai ales în tratamentul reumatismului si al artrozei. Efectul antireumatic a fost dovedit în 1908 de catre doctorul Huchard, a carui reteta v-o prezentam: se pun 30 g de frunze de coacaz negru într-un litru de apa rece, se lasa în apa timp de o ora. Apoi se pun la foc mic, pâna încep sa fiarba. Se iau de pe foc. Se mai lasa sa infuzeze zece minute; se beau trei - patru cesti pe zi, înainte, dupa sau între mese.
Formula doctorului Leclerc: 100 g de frunze de coacaz negru, 50 g de vârfuri în floare de barba-caprei, 50 g de frunze de frasin. Se amesteca bine. Se pune o lingura (de frunze) într-un vas cu apa clocotita. Se lasa sa infuzeze 15 minute. Se beau trei - patru cesti pe zi. Frunza de coacaz negru îsi datoreaza proprietatile antiinflamatorii flavonelor pe care le contine, ca si acizilor grasi.
Avantajul acestui tratament natural consta în faptul ca este excelent tolerat de catre stomac. Frunzele pot fi cumparate de la unitatile PLAFAR. Natura vi le ofera cu generozitate, tot ce aveti de facut este sa le culegeti. Dar, atentie când le adunati: frunzele acestui arbust se pot confunda cu cele ale unei plante otravitoare, iarba-tâlharului.
lata o solutie mult mai simpla: un extract lichid de frunze de coacaz negru, în fiole, realizat în laborator. O experienta efectuata de un colectiv de 12 medici pe 105 reumatici s-a soldat cu date încurajatoare: rezultate bune si foarte bune în proportie de 71%, cu disparitia completa a durerilor în 25% din cazuri.
Posologia este de doua fiole pe zi într-un pahar cu apa, într-o cura de minim 20 de zile!
Printre corespondentii mei, iata marturia unei doamne care va reda speranta miilor de persoane care sufera de artroza:
„Am 67 de ani, de foarte multa vreme sufar de artroza generalizata, acuta si invalidanta la ambele mâini (articulatii foarte deformate, degete strâmbate spre interior si dureri puternice).
Nenumarate tratamente, cure termale, kinetoterapie (terapie prin miscare), tratamente antiinflamatorii, nimic nu venea de hac problemelor pe care le aveam cu mâinile, si aceasta pe parcursul mai multor ani.
Am încercat, cu sase sau sapte luni în urma, fara sa cred în eficienta lor, fiolele cu extract de frunze de coacaz negru, vândute la farmacie.
Mâinile mele s-au transformat, nu mai am dureri, cos, scriu fara greutate, cei din jurul meu sunt uluiti.
Am reînceput o cura cu doua cutii de fiole, pentru întretinere..."
Impotriva hipertensiunii arteriale: se pun 100 g de frunze de coacaz negru într-un litru de apa clocotita. Se lasa sa infuzeze 15 minute. Se beau 5 cesti pe zi.
Colici nefritice: se lasa sa infuzeze 40 g de frunze într-un litru de apa clocotita timp de 15 minute. Se bea câte o ceasca dupa fiecare masa.
Sub forma macerata, mugurii de coacaz negru completeaza farmacopeea acestei plante extraordinare. Ei sunt folositi pentru proprietatile lor antialergice!
Va lasa memoria? Recent, cercetatorii au descoperit ca uleiul de sâmburi de coacaze negre ar putea sa atenueze aceasta problema prin cei doi remarcabili compusi ai sai: acidul alfa-linolenic si acidul stearidonic, indispensabili dezvoltarii si bunei functionari a neuronilor.
BEN ARD
BEN ARD
Admin

Posts : 7
Join date : 2010-02-20
Location : www.coacaznegru.com

http://www.coacaznegru.com

Back to top Go down

coacazul negru Empty coacaze sau afine

Post  robert Sun Feb 21, 2010 1:46 am

Buna
Am un teren de 50 de ari si as vrea sa plantez coacaz negru sau afin . Nu am experienta in acest domeniu si as vrea sfaturi , care e mai rentabil . Am auzit ca afinele sunt mai scumpe iar cultivarea afinului mai rentabila , dar astea sunt numai zvonuri.

robert

Posts : 2
Join date : 2010-02-21

Back to top Go down

coacazul negru Empty Re: coacazul negru

Post  BEN ARD Wed Feb 24, 2010 1:20 pm

Draga Robert
In locul tau eu as opta fara nici un dubiu in favoarea coacazului negru . In primul rand este important de retinut ca de regula coacazul negru este mai usor de intretinut decat afinul ( vorbesc de afin de cultura Vaccinium corymbosum ) si , daca alegi soiuri potrivite la locul potrivit atunci coacazul fructifica deja in anul 3 de la plantare . Afinul in schimb necesita o tehnologie mai complicata in sensul ca trebuie sa se planteze in mediu acid ( de regula turba acida ) si are nevoie de multa apa ( mai ales pe canicula ) ceea ce implica sistem de irigare .Deasemenea afinul intra mai tarziu pe rod (anul 5 de la plantare ) dar este mai longeviv . Infiintarea unei plantatii de afin implica cheltuieli mult mai mari in comparatie cu infiintarea unei plantatii de coacaz negru pe o suprafata egala . Costurile mari sunt date de turba acida , material saditor si sistem de irigatie .Afinul poate fi susceptibil la mai multe boli foliare , care daca nu sunt tratate chimic , pot provoca pagube mari . De aceea afinul nu se preteaza pt cultura biologica (liber de chimicale ) . Deasemenea inmultirea afinului este greoaie , se poate face numai cu butasi verzi , in spatii protejate , cu instalatie de ceata artificiala . In schimb coacazul negru este usor de intretinut , este viguros si nu este sensibil ( daca alegi soiul potrivit la locul potrivit ), intra repede pe rod , poate fi inmultit foarte usor (prin butasi lemnificati ) , se poate cultiva usor in sistem bio , si nu are nevoie de irigatii ( daca e cultivat pe un sol potrivit ) decat foarte rar.
Desigur , daca tu esti interesat numai de profit atunci vei fi tentat sa alegi afinul , dar totusi pretul afinelor este in scadere si nu poti sa stii ce va fi peste 5 ani .
Iar daca te gandesti ca afinele sunt superioare coacazelor negre atunci te inseli , deoarece studii recente arata ca, continutul coacazelor negre in substante cu efect terapeutic ( vitamine , minerale, antociani , flavonoizi ) este mai mare decat continutul afinelor in aceleasi substante (vezi articolul Coacaze vs Afine de pe pagina Articole)
Spor la treaba
BEN ARD
BEN ARD
Admin

Posts : 7
Join date : 2010-02-20
Location : www.coacaznegru.com

http://www.coacaznegru.com

Back to top Go down

coacazul negru Empty Re: coacazul negru

Post  robert Thu Apr 22, 2010 2:38 pm

Am gasit pe net plantutze de afin de 2 ani la ghiveci la 10 lei bucata dar nu stiu daca se merita . Si mai vin si taxele postale pe colet . Ma gandesc sa comand cateva dar nu stiu daca rezista la transport ?

robert

Posts : 2
Join date : 2010-02-21

Back to top Go down

coacazul negru Empty Re: coacazul negru

Post  BEN ARD Mon Apr 26, 2010 3:33 pm

Plantarile la arbusti fructiferi se fac toamna dupa caderea frunzelor sau primavara inainte de dezmugurit . Sa plantezi acum , e cam tarziu , dar daca butasul e bine dezvoltat si vine in ghiveci , atunci transplantarea are sanse de reusita . Totusi in timpul transportului , plantele pot avea de suferit iar atunci se prind mai greu dupa plantare sau chiar se pot usca .
BEN ARD
BEN ARD
Admin

Posts : 7
Join date : 2010-02-20
Location : www.coacaznegru.com

http://www.coacaznegru.com

Back to top Go down

coacazul negru Empty Re: coacazul negru

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum